Yarışma Hakkında

Buradasınız

Türksat Model Uydu Yarışması Hakkında Genel Bilgi

Türkiye’nin öncü teknoloji kurumu Türksat, 7-9 Eylül 2017 tarihleri arasında Ankara Gölbaşı Yerleşkesinde düzenlenecek “2. Model Uydu Yarışması” ile uydu ve uzay teknolojileri alanında insan kaynağı yetiştirilmesi için bir adım daha atıyor.  

Türkiye’den birçok üniversitenin yurtdışında düzenlenen yarışmalara katılım sağlayarak edindiği bilgiler ülkemizde ilk defa düzenlenen yarışma ile daha fazla üniversitenin paylaşımına sunulacak.

Özellikle yurtdışında düzenlenen yarışmalara katılım maliyetlerinin yüksekliği dikkate alındığında öğrencilerin düşük bütçeler ile gerçek uzay projesi deneyimi kazanması mümkün olacak.

Yarışmada her model uydu, taşıdığı sensörlere ait telemetri bilgisini yer istasyonuna gönderecek ve ayrıca her yarışmada, yarışmacı takımların, yarışma kurulu tarafından belirlenecek özel görevleri (fotoğraf ve/veya video çekimi, ekipman açma, yük taşıma, yere iniş sonrası konum gönderme vb.) yerine getirmesi istenecek.

Geleneksel olarak düzenlenen Türksat Model Uydu Yarışmaları mühendislik alanında eğitim alan lisans ve yüksek lisans öğrencilerine teorik bilgiyi pratiğe dönüştürme becerisi ve disiplinler arası çalışma tecrübesi sağlayacak.

Ayrıca öğrenciler farklı üniversite takımlarıyla tecrübe paylaşımının yanı sıra sektörde faaliyet gösteren kurumlar, şirketler ve uzman mühendisler ile iletişim imkânı da bulacak.