S.S.S.

Buradasınız

S: Danışman öğretim üyesi için hangi ünvanlar geçerlidir? (Arş. Grv, Yrd. Doç., Doç. gibi)

C: Danışman öğretim üyesi için  Yrd. Doç, Doç . ve Prof. ünvanları kabul edilmektedir.

S: Uydu boyutlarının geçen seneye göre artmış olmasına rağmen küçük olduğunu düşünüyorum. Taban çapının en az 100 mm ye arttırılması mümkün müdür?

C: Gerekli izinlerin alınması durumunda uçuşlar roket ile yapılacaktır. Temin edilecek roketin çapı 80 mm'lik Model Uydu çapına izin vermekte olduğu için artırılması mümkün değildir.

SModel Uydu nasıl fırlatılacak/uçurulacak?

C: Geçtiğimiz yıl drone ile uçuşlar gerçekleştirildi. Bu sene izinler alınabilirse roket ile fırlatma yapılacaktır, izin alınamazsa multikopter kullanılacaktır. Her iki durumda da Model Uydu 500 metreyi geçince bırakılacaktır.

SModel Uydu’nun 500 metreden ayrılması nasıl olacak?

C: Model Uydu yarışma tarafından 500 metre yüksekliğin üzerine çıkarılacak ve oradan bırakılacaktır

SGörev Yükü ve Taşıyıcı ne zaman ve nasıl ayrılacak?

C: Model Uydu (Görev Yükü + Taşıyıcı) 500 metre yükseklikten bırakılacaktır. Görev Yükü ve Taşıyıcı; 400 metre yükseklikte, otonom olarak bir mekanizmayla, birbirinden ayrılacaktır (Bknz. METIK-06 ve ELUY-11). 400 metreden itibaren Görev Yükü ve Taşıyıcı ayrı ayrı inişlerini tamamlayacaklar (İniş hızları için METIK-05 ve METIK-08 isterlerine bakınız).

STaşıyıcı ve Görev Yükü’nünün pasif iniş sistemi kullanması ne anlama geliyor?

C: Taşıyıcı'nın ve Görev Yükü'nün teknik isterlerde belirtilen hızlarda inmesi için aktif yani enerji harcayan sistemler kullanılmaması anlamına geliyor.

STaşıyıcı, Görev Yükü’nü tamamen kapatmak zorunda mı?

C: Tasarımlar için sadece boyut ve ağırlık sınırı vardır. Mekanizmalarınızın çalışma prensibine göre Taşıyıcı’nızın iniş esnasında yere bakacak kısmını açık veya kapalı tasarlayabilirsiniz.

SGörev yükünden yapılacak olan görüntü aktarımı ayrı bir haberleşmeyle modülü kullanılabilir mi?

C: Evet, XBee modülünden farklı bir modül ile görüntü aktarımı yapılabilir. Bu konuda bir kısıtlama yoktur. Fakat Telemetri verilerinin haberleşmesinde HAYI-03 te belirtildiği üzere XBee kullanılacaktır.

STelemetri ve görüntü bilgileri aynı SD karta mı kaydedilecek yoksa 2 adet SD kart mı bulundurulmalıdır?

C: Telemetri ve görüntü bilgilerinin aynı SD karta kaydedilme zorunluluğu yoktur. Bir veya birden fazla bellek kullanabilirsiniz.

SYer İstasyonu ile Görev Yükü ne zaman iletişime başlayacak?

C: Model Uydu(Taşıyıcı + Görev Yükü) uçuşa başlamadan önce Görev Yükü üzerindeki açma kapama düğmesi kullanılarak çalıştırılmaya başlanacaktır. Çalışmaya başladığı andan itibaren yer istasyonu ile iletişime başlamalıdır.