Bakanlar Karaismailoğlu ve Varank Türksat Model Uydu Yarışması’nda

Buradasınız

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç ile TEKNOFEST kapsamında Tuz Gölü’nde düzenlenen Türksat Model Uydu Yarışması’na katıldı.

Bakan Karaismailoğlu, burada yaptığı konuşmada gençlerin heyecanına ortak olmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, “Beş yıl önce 5 takım 18 kişiyle başlayan yarışma, bugün 149 takım 900 kişiye ulaştı. Bu bizim için büyük bir başarı. İnşallah Türksat’ın desteğiyle bu daha da büyüyecek. Gençlerimizle birlikte ve yanlarında olacağız, onları destekleyeceğiz.” dedi.

“Türksat 5A haberleşme uydumuz 30 Kasım’da fırlatılacak”

Türksat 5A haberleşme uydusunun 2 Ekim 2020 tarihinde teslim alınacağını belirten Bakan Karaismailoğlu, “Uydumuz 30 Kasım’da uzaya fırlatılacak. Çalışmaları devam ediyor. Peşinden Türksat 5B gelecek. Orada da sürprizlerimiz var. Onunla ilgili de açıklama yapacağız.” ifadelerini kullandı.

Gençlerin, bilime, teknolojiye, uzaya ve havacılığa ilgi duymaları için TEKNOEST’i düzenlediklerini dile getiren Varank ise, şunları söyledi:

Bugünkü yarışmamız da aslında öğrencilerin bir uzay sisteminin tasarımından devreye alınmasına kadar bütün aşamalarını deneyimleyebilecekleri bir yarışma. Geçen senelerden farklı olarak bu sene model uyduları belirli bir seviyeye çıkaracaklar. Ondan sonra uydular yeryüzüne sağlam bir şekilde ama gerekli veri aktarımı yapacak şekilde inecek. Oldukça başarılı bir yarışma.

Varank, çok başarılı çalışmalar yapan gençler olduğunu belirterek, “Zonguldak’tan bir takımımız var. Bu sene uzaya gerçek Türk uydusunu gönderecek. Onun hazırlıklarını yapıyor. Biz tabii ki diyoruz ki, en önemli yatırım, gençlere yapılan yatırımdır, geleceğe yapılan yatırımdır.” dedi.

Geçen yıl TEKNOFEST’in 1 milyon 700 binden fazla katılımcıyla gerçekleştiğini anımsatan Varank, şöyle konuştu:

Yarışmalar bir tarafa biz aynı zamanda TEKNOFEST’le uzay havacılık alanında şovlar düzenliyoruz. Milli teknoloji hamlesi kapsamında geliştirdiğimiz yerli ve milli ürünlerin tanıtımını yapıyoruz. Biz Türkiye’nin Milli Teknoloji Hamlesini, yani sadece teknoloji üreten değil, kendi teknolojisini geliştirip üreten ülke olması yolundaki çabasının vatandaşlarımız tarafından sahiplenilmesini istiyoruz. Bunun bir toplumsal dalga olmasını istiyoruz. T3 Vakfı, bizim Bakanlığımızın yürütücülüğünde ama Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ve diğer bakanlıklarımızın da katkılarıyla Türkiye’de büyük bir heyecan oluşturduk. Pandemi sebebiyle bu sene heyecan biraz düşmüş olabilir. Gösteriler olmayacak. Sadece yarışmaları yapacağız ama biz bu heyecanı tüm Anadolu’ya yayacağız.

Bakanlar Varank ve Karaismailoğlu, daha sonra takım stantlarını gezerek, öğrencilerle sohbet etti, roketlerin fırlatılışını izledi.

Tarih: 
16.09.2020