S.S.S.

Buradasınız

S: Danışman öğretim üyesi için hangi ünvanlar geçerlidir? (Arş. Grv, Yrd. Doç., Doç. gibi)

C: Danışman öğretim üyesi için  Yrd. Doç, Doç . ve Prof. ünvanları kabul edilmektedir.

SBaşvuru yapacak takımın her üyesi, site üzerindeki formu ayrı ayrı doldurması gerekiyor mu?

C: Sacede Takım Liderlerinin formu doldurması zorunludur.

S: Bir üniversiteden birden fazla takım katılabiliyor mu?

C: Aynı üniversiteden farklı takımlar ancak danışmanları farklı ise katılabilirler.

SModel Uydu nasıl fırlatılacak/uçurulacak?

C: Geçtiğimiz yıl drone ile uçuşlar gerçekleştirildi. Bu sene izinler alınabilirse roket ile fırlatma yapılacaktır, izin alınamazsa multikopter kullanılacaktır. Her iki durumda da Model Uydu 500 metreyi geçince bırakılacaktır.

STaşıyıcı, Görev Yükü’nü tamamen kapatmak zorunda mı?

C: Tasarımlar için sadece boyut ve ağırlık sınırı vardır. Mekanizmalarınızın çalışma prensibine göre Taşıyıcı’nızın iniş esnasında yere bakacak kısmını açık veya kapalı tasarlayabilirsiniz.

SGörev yükünden yapılacak olan görüntü aktarımı ayrı bir haberleşmeyle modülü kullanılabilir mi?

C: Evet, XBee modülünden farklı bir modül ile görüntü aktarımı yapılabilir. Bu konuda bir kısıtlama yoktur. Telemetri verileri içinde herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. (Burada XBee sadece örnek olarak verilmiştir.)

STelemetri ve görüntü bilgileri aynı SD karta mı kaydedilecek yoksa 2 adet SD kart mı bulundurulmalıdır?

C: Telemetri ve görüntü bilgilerinin aynı SD karta kaydedilme zorunluluğu yoktur. Bir veya birden fazla bellek kullanabilirsiniz.

SYer İstasyonu ile Görev Yükü ne zaman iletişime başlayacak?

C: Model Uydu(Taşıyıcı + Görev Yükü) uçuşa başlamadan önce Görev Yükü üzerindeki açma kapama düğmesi kullanılarak çalıştırılmaya başlanacaktır. Çalışmaya başladığı andan itibaren yer istasyonu ile iletişime başlamalıdır.

STakımlara malzeme desteği verilecek mi ? Bizlerin okul/vakıf veya bazı şirketlerden sponsorluk temin etmemizde bir sakınca var mı ?

C: Türksat A.Ş. olarak tarafımızca malzeme desteği verilmesi söz konusu değildir. Takımların yarışma alanına ulaşım, üretim, test, iyileştirme vb. amaçlar ile nakdi veya ayni yardım almalarında, sponsorluk görüşmeleri yapmalarında herhangi bir sakınca bulunmamakla beraber bu yöntemlerle kaynak oluşturmaları tavsiye edilmektedir.